Kremy do opalania – jak wybrać?

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed słońcem a jednocześnie opalić?

Kiedy nadchodzi sezon wakacyjny dla większości osób ważna jest ładnie i zdrowo wyglądająca opalenizna. Wpływ słońca oprócz nadawania pięknego koloru opalenizny przyczynia się do fotostarzenia skóry. Oznacza to, że proces starzenia skóry dzięki działaniu słońca odbywa się o wiele szybciej. Oczywiście można spowalniać ten proces stosując odpowiednie produkty. 

Co dzieje się ze skórą podczas opalania?

Promieniowanie UV powoduje m.in:

– powstawanie zmarszczek,

– uszkodzenia głębokie (wpływ na DNA komórek),

– zwiększenie ryzyka powstawania nowotworów,

– poparzenia skórne.

Należy pamiętać, że proces opalania nie występuję tylko wtedy, kiedy przebywamy na plaży w stroju kąpielowym, a cały czas – podczas spaceru i zawsze gdy wystawiamy swoje ciało na bezpośrednie działanie słońca. Promieniowanie odbite np. od tafli szkła na biurowcach i budynkach, bądź promieniowanie odbite od śniegu również wpływa na naszą skórę. Bezpieczny czas, podczas którego możemy przebywać na słońcu bez filtra, to około 15 minut, po przekroczeniu tej granicy promieniowanie UV zaczyna nam szkodzić. Dlatego bardzo ważne jest, aby popularne kremy do opalania z filtrem stosować zawsze kiedy ciało narażone jest na działanie promieni słonecznych.

Jakich filtrów należy używać.

Wysoce istotne jest to, aby balsamy z filtrem, były o wysokim faktorze, najlepiej używać filtrów 50 SPF. Wiele osób myśli, że tak wysoki filtr blokuję proces opalania skóry – nie jest to prawdą. Podczas używania filtrów proces co prawda będzie wolniejszy, natomiast będzie on przede wszystkim bezpieczny, a skóra będzie wyglądać na znacznie zdrowszą, ponieważ dzięki stosowaniu produktów z filtrem, czas jaki można przebywać na słońcu znacznie się wydłuży. Warto pamiętać również, aby po opalaniu zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry, ponieważ proces ten silnie ją wysusza i jeżeli na tym etapie zostanie to zaniedbane, skóra również nie będzie w dobrej kondycji. W trakcie opalania również zaleca się nawilżenie stosując np. wodę termalną – po wykonaniu takiej czynności powinno się pamiętać o ponownym nałożeniu filtra.